Bumerang - Yazarkafe
Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
0.00
0.00
0.00
Bumerang - Yazarkafe

En Çok Okunanlar

Öğretmenlerin Çalışma Saatleri Değişiyor mu?

Öğretmenlerin Çalışma Saatleri Değişiyor mu?

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in göreve gelmesi ile birçok alanda toplu değişikler yapılmaya devam ediyor

11 Eylül 2011 23:56
font boyutu küçülsün büyüsün


Geçici görevlendirme ile çalışan birçok yöneticilerin görevlendirmelerinin iptal edilmesi ile başlayan değişim hareketi devam ediyor. Bakanlıkta son günlerde ciddi manada tartışılan en önemli konulardan birisi de okulların işleyişi,  öğretmenlerin mesaisi ve çalışma sistemi oldu. Sınıf öğretmenleri haftada 18 saat derse girerek, branş öğretmenleri ise 15 saat derse girerek maaş karşılığı mesai sürelerini tamamlarken, bu saatlerin üzerinde girdikleri her ders için ek ders ücreti almakta idi. Tam gün eğitim veren bir kurumda çalışan öğretmenin günlük mesai süresi 8.30 ile 14.30 arasındaydı ve hafta sonu okullar kapalı oluyordu.
 


Yapılması düşünülen ve şu sıralar sayın Ömer Dinçer’inde isteği ile, Milli Eğitim Bakanlığında gayet ciddi şekilde tartışılan değişiklik, bilinen mevcut çalışma sistemini tamamen değiştirmeyi ve öğretmenlerin sisteminin diğer kurumlarda çalışan memurların mesai ve maaş sistemine dönüştürülmesini hedefliyor.

Yapılması düşünülen değişikliğe göre öğretmenlere ek ders ücreti artık verilmeyecek. Bunun yanında mesai süresi tüm memurların çalıştığı gibi 8.30 – 17.00 saatleri arasında olacak şekilde artırılacak, derslerden sonra 17.00 a kadar kalan süre etütler ve eğitici egzersizler ile öğretmenler tarafından tamamlanacak. Aynı zamanda hafta sonu da öğretmenler vardiyalı sistem çalışarak okulda bulunacak.

Yapılacak bu değişiklikteki esas amacın, öğrencilerin okul imkan ve olanaklarından (spor salonu,bilg. teknoloji sınıfı ve laboratuar gibi.) daha fazla faydalanması, öğrencilerin öğretmenlerden gün içerisinde daha fazla faydalanmaları bu sayede daha kaliteli bir eğitim sağlanacağı, öğrencilerin sosyal, sportif ve eğitsel yönden daha çok gelişmesi olduğu söyleniyor.

kamugundem.com

yorumlayorum ekle
Bumerang - Yazarkafe


Yorumlar (4)
 • polisssiiimm / 14 Nisan 2012 19:50

  biz ne yapalım

  aman çok bir iş yapıyorlar sanki siz öğretmneler işinizi yapsaydınız dershaneler olmazdı oturanda çalışın paso yatıyorsunuz bşz polislerinki çocuk değil sankiii.40 çocukla uğraşmak kolaymıymış 40 suçluyla uğraşmakdan daha iidir
 • mehtap aktaş / 28 Mart 2012 14:20

  peki biz bayan memurlar ne yapalım. bizimkiler çocuk değilmi. biz ne ara ilgilenelim çocuklarla. hem bi sgk yada bi tapu gibi yoğun kurumlardaki memurlar ne kadar çok yoruluyor siz biliyormusunuz. ben destekliyorum bu çalışmaları umarım geri adım atılmadan gerçekleştirirler düşündüklerini.
 • hakan yılmazsoy / 25 Ocak 2012 18:21

  çalışma saatleri

  bu ne arkadaş ya ..bakan evinde 1 çocukla baş edemezken biz öğretmenlerin 40 öğrenciyle ne kadar yorulduğunu düşünemiyo galiba..ve köle gibi çalıştıracak bi de ekders kalkıyomuşmuş :(((
 • osman karademir / 5 Ocak 2012 21:13

  mesai

  bu milli eğitim bakanının aile düzenini korumak gibi bir derdi yok heralde.bayan öğreetmenler çocuklarıyla hngi ara ilgilenecek?branş öğretmeni dersi yoksa öğleden sonra niye okulda kalsın ki çocuğu ile ilgilenmek varken?sadece okula gelen öğrenci düşünülürken öğretmen çocukları ve eşlerini düşünen yok...