2017 TEOG Tercihlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında öğrenci alan devlet liselerine tercih sürecinde dikkat etmemiz gereken çok önemli noktalar var. Ne kadar iyi puan alırsanız alın, tercih hatası her şeyi değiştirebilir bu nedenle tercihlerde dikkatli olmalıyız

2017 TEOG Tercihlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?
2017 TEOG Tercihlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz? admin
Bu içerik 645 kez okundu.

2017 TEOG TERCİH DÖNEMİ

 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında öğrenci alan devlet liselerine tercih sürecinde dikkat etmemiz gereken çok önemli noktalar var. Ne kadar iyi puan alırsanız alın, tercih hatası her şeyi değiştirebilir bu nedenle tercihlerde dikkatli olmalıyız. Milli Eğitim Bakanlığı tercihlerin sorunsuz ve doğru yapılabilmesi için hazırlamış olduğu kılavuzu çok dikkatli incelememiz gerekiyor.

 Tercihler mutlaka herhangi bir okul müdürlüğünden elektronik ortamda onaylatılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda tercih işlemi tamamlanacak. Aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak. Onaylanan tercih formunun iki nüshası alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanacak, biri okulda, diğeri velide kalacak. Onaylama bitince düzeltme yapılamayacak.
Öğrenciler, en fazla 25 okul tercih edebiliyor. (2017 kılavuzunda aksi belirtilmezse) Liste oluşturulurken okulların tercih kodları, öğrencinin yüzdelik dilimi, okulların kontenjan tablolarındaki yüzdelik dilimi, yerleştirmeye esas puanın dikkate alınması ve özellikle okulların kontenjan durumları ve tanıtım bilgilerinin incelemesi gerekecek.

Özel okullara gitmeye karar verenler, “Özel okula kayıt yaptıracağım, tercih yapmayacağım” butonunu işaretleyecek. Bu öğrenciler tercih hakkını kullanmış sayılacak ancak yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecek. Bu butonu işaretlediği halde belirlenen tarihe kadar herhangi bir okula giremeyen öğrencinin kaydı, bu tarihten itibaren açık ortaöğretim kurumlarına yapılacak. 

İYİ BİR TERCİH LİSTESİ İÇİN DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER

 • Tercih listesi sizin girmeyi en çok istediğiniz okuldan, en az istediğiniz okula doğru sıralanır.
 • Tercihlerini puanlara göre değil yüzdelik dilimlere göre yapın. Okulların puanları katsayılara göre çok değişebilir fakat yüzdelik dilimlerde çok fazla oynama olmaz.
 • Tercih listesi hazırlanırken mutlak suretle kendi yüzdelik diliminize yakın okulları yazmakta fayda var. Tercihlerimizin 3-4 tanesi bizden çok daha iyi yüzdelik dilime sahip okulları yazabiliriz. Eğer tercih listemize yerleşme şansımız olmazsa kaydımız otomatik olarak açık liseye yapılacak. Bu nedenle garantiye almak için yüzdelik diliminizden daha gerideki okullardan 4 veya 5 tane yazmamızda fayda var.
 • Birbirine yakın yüzdelik dilimlere sahip okullardan en iyisi evinize en yakın olanıdır.
 • Farklı bir ilden okul seçerken, özellikle fen ve sosyal bilimler liselerini tercih edenler seçtikleri okulların yatılı bölümü olup olmadığına mutlaka bakmalıdırlar.
 • Okulların kontenjan durumları geçen yılla kıyaslanmalı. Tercihler bir önceki yılın puan ve yüzdelik dilimlerine göre yapıldığından okulların yeni kontenjanlarında değişilklik varsa puan ve yüzdelik dilimlerinde buna göre değişebileceği unutulmamalıdır.
 • Yapılan tercihler mutlaka ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

YERLEŞTİRME SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

 • Yerleştirme sonuçlarının ve boş kontenjanların ilanı
 • Birinci nakil tercih başvuruları
 • Birinci nakil sonuçlarının açıklanması
 • İkinci nakil tercih başvurularının alınması
 • İkinci nakil sonuçlarının ilanı
 • Üçüncü nakil tercih dönemi
 • Üçüncü nakil sonuçlarının duyurulması

Nakil başvuruları, herhangi bir ortaokul müdürlüğünden boş kontenjan şartı aranmaksızın yapılabilecektir. Nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme merkezî olarak yapılacaktır.

 

teog tercih dönemi teog tercih dönemi dikkat edilecekler teog tercih listesi teog iyi bir tercih listesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2017 İlkbahar ALES Soru ve Cevapları
2017 İlkbahar ALES Soru ve Cevapları
2017 Yılı Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) Başvuru Duyurusu
2017 Yılı Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) Başvuru Duyurusu